Po co właściwie czytać dziecku?

Czytać, czy nie czytać?

Nie powinniśmy zadawać tego typu pytań. Czytać i kropka.

Większość z nas, nawet jeśli nie czyta swoim dzieciom (choć ja uważam to za poważne zaniedbanie) wie, że czytanie najmłodszym to konieczność. Nawet jeśli sami nie pamiętamy, kiedy ostatnio mieliśmy książkę w rękach, to wraz z rodzicielstwem lektury pojawiają się w naszym życiu.

Ta prosta czynność (choć nie zawsze, bo można z niej stworzyć prawdziwe wydarzenie na miarę spektaklu teatralnego) niesie ze sobą wiele zalet.

Warto wiedzieć, dlaczego czytać dziecku. Chociażby po to, aby “opornym czytelnikom” uzasadnić przyczyny, kupna kolejnej książeczki. Dlatego, przeczytaj wybrane przeze mnie uzasadnienia i wykorzystaj, kiedy znów ktoś zapyta:

Po co temu dziecku aż tyle książek?

Wybrałam kilka powodów, według mnie najważniejszych. Uważam jednak, ze każdy pretekst do czytania dzieciom jest dobry.

  1. Czytanie zbliża.

W sposób naturalny i nieskrępowany zapewnia nam kontakt fizyczny z dzieckiem. Książka na kolanach, ilustracje – żeby widzieć i słyszeć trzeba być blisko. W ten sposób budujemy atmosferę pełną ciepła i intymności. Prędzej czy później szkrab wdrapie się nam na kolana lub przysiądzie obok, nawet gdy z jakiegoś powodu woli zachować bezpieczny dystans. Ciekawość zwycięży, uwierz.

  1. Buduje więzi emocjonalne pomiędzy dzieckiem i rodzicem.

Wspólna lektura, poza bliskością fizyczną wpływa na budowanie pozytywnych relacji pomiędzy dzieckiem a dorosłym.

  1. Pozwala w bezpieczny sposób poznać emocje.

Inteligencja emocjonalna to szczególnie istotna kwestia w dzisiejszym świecie. Chcemy, aby nasze dzieci potrafiły nazywać swoje uczucia i prawidłowo odczytywały intencje innych. Książki wprowadzają w świat emocji, ukazując ich różnorodność.

  1. Kształtuje poczucie własnej wartości.

To działa w dwie strony. Kiedy poświęcasz czas, pokazujesz małemu człowiekowi, że jest wartościowy. Przecież czytasz specjalnie dla niego. Z drugiej zaś strony możesz poczuć się realnie potrzebny, bo pokazujesz dziecku świat. Jeśli samo przyjdzie do Ciebie z książką i poprosi o przeczytanie lektury, to zdecydowanie zostałeś wyróżniony. Miło, prawda?

  1. Wspiera rozwój mowy i poszerza zasób słów.

Pamiętaj, że czytanie poszerza zasób słownikowy nie tylko dziecka – każdego z nas. Czytając najmłodszym, tworzymy podstawy do swobodnego wypowiadania się. Przecież chcesz, aby Twoje dziecko umiało określać świat za pomocą słów.

  1. W przyjemny sposób kształtuje nawyk zdobywania wiedzy.

Obcowanie z literatura to wspaniały wstęp do nauki. Już samo obcowanie z książką pozwala zdobywać pozytywne doświadczenia. Kiedyś przyjdzie moment (niestety), że życie dziecka zdominują podręczniki szkolne, które zazwyczaj nie są specjalnie atrakcyjne. Warto więc zadbać o to, aby dziecko nauczyło się sięgać po interesujące dla niego pozycje książkowe, a tym samym poszerzać horyzonty w atrakcyjny dla niego sposób.

  1. Pomaga oswoić lęki i dostarcza wiedzy na trudne tematy.

Współczesne książki, to nie tylko tradycyjne przedstawienie walki dobra ze złem. Traktują one właściwie o wszystkim… Śmierć, ochrona środowiska, adaptacja przedszkolna, tolerancja i dużo, dużo innych. Jeśli potrzebujemy pretekstu do rozmowy lub wzorców postępowania, sięgnijmy po książki. Tylko pamiętaj – najpierw sam przeanalizuj tekst literacki, później przeczytaj dziecku. Może się okazać, że coś nie jest zgodne z Twoim światopoglądem.

  1. To bezpieczna alternatywa dla mediów.

Książki są na tyle atrakcyjne, że mogą zająć dziecko na długi czas. Czasem wymagają większego zaangażowania ze strony rodzica, niż włączenie bajki w telewizji czy gry na komórce, ale jak już wiemy to zaleta. Jest to zdecydowanie zdrowa alternatywa dla nowych mediów, która chroni przed wpływami kultury masowej, jest wolna od reklam czy niewłaściwych treści.

  1. Rozwija wyobraźnię.

Literatura nie dostarcza nam natychmiastowych rozwiązań, ale zostawia dużo miejsca na interpretacje, dopowiedzenia czy zmianę treści. Książki wymagają od czytelnika skupienia, analizowania i przewidywania. To wszystko pozwala rozwijać wyobraźnię oraz nieszablonowe myślenie naszych dzieci.

  1. To po prostu dobra rozrywka.

Dzieci kochają książki. Jeśli znajdziesz coś, co zainteresuje Twoje dziecko formą lub tekstem, zyskasz czas na kawę. Wybór jest ogromny, zapewniam.

Argumentów dotyczących wartości czytelnictwa można przytoczyć dużo więcej, to zaledwie kilka z nich.

Dlatego teraz sięgnij po ulubioną książkę Twojego dziecka i poczytaj mu. Do dzieła!

Bibliografia:

Gajewska M., Karp-Szymańska A., Leszczyński G., Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka, Instytut Książki, Kraków 2018. 

Handford O.,Karolak W., Bajka w twórczym rozwoju i arteterapii, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, Łódź 2007.

Pertler C., R., Baśnie w przedszkolu. Bajkoterapia w pracy z dziećmi, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2012.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.