W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy 9 lutego
Obchody rozpoczną się konferencją z okazji DBI, która w tym roku odbędzie się w formule online w godzinach 17.00-20.30.
Transmisja konferencji będzie dostępna na stronie organizatora, w serwisie YouTube oraz na Facebooku. Wirtualny charakter spotkania pozwala na uczestniczenie w niej w zaciszu swego domu lub z innego dowolnego miejsca. DBI Dotrze więc jeszcze dalej i do większej liczby odbiorców.
Kolejna dobra wiadomość jest taka, że nie musicie się na nią rejestrować, co oznacza, że każdy zainteresowany może do niej dołączyć.
To nie wszystko.
Przypominam, że przez cały luty i marzec planowane są różnego typu inicjatywy związane z cyfrowym bezpieczeństwem. W sieci już teraz możemy znaleźć ciekawe warsztaty, webinary, darmowe materiały do pracy z dziećmi, e-booki i wiele innych przydatnych treści. Każdy znajdzie coś dla siebie, wystarczy poszukać.
Możesz również zorganizować własną inicjatywę związana z cyfrowym bezpieczeństwem, do czego szczególnie zachęcam.
Dzień Bezpiecznego Internetu – od tego się zaczęło
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Choć początkowo brały w nim udział przede wszystkim państwa europejskie, dziś DBI obchodzony jest na całym świecie. W tym roku bierze w nim udział aż 170 państw.
Jeśli chcecie się zapoznać z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz charakterem ich działań, zapraszam na stronę: www.saferinternetday.org
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy od 2005 roku i jest to ważne wydarzenie nie tylko dla sektora edukacji, ale przede wszystkim dla każdego z nas. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, w którego skład wchodzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie partonatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki. Patrnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.
Po co nam DBI?
DBI przyświeca przede wszystkim jeden cel – dbałość o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci.
Organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu inicjują i wspierają działania, które pomagają najmłodszym użytkownikom sieci wykształcić zdrowe nawyki cyfrowe. Nie zapominają też o rodzicach, nauczycielach i wychowawcach, kierując do nich rożnego typu treści związane z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Ponadto organizatorzy DBI umożliwiają wszystkim zainteresowanym na wymianę wiedzy, doświadczeń i umiejętności poprzez tworzenie lokalnych inicjatyw (w tym roku ponad 4 tys. w całej Polsce).
Szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, firmy oraz osoby prywatne działaj, aby razem zadbać o cyfrowy dobrostan.
Najważniejsze, że dzięki Tobie nawet najmłodsze dzieci mogą poznać ważne treści zwiazane z cyfrowym bezpieczeństwem.
Dlatego w Dniu Bezpiecznego Internetu
#działajmyrazem
dla cyfrowego bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.